16.9 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Dyskusja o ustroju i systemach politycznych w ramach Podlaskiego Klubu Patriotycznego

Zobacz koniecznie

Za nami kolejne spotkanie w Podlaskim Klubie Patriotycznym. Tym razem rozmawialiśmy o ustroju i systemie politycznym w Polsce, a także omówiliśmy metody liczenia głosów w wyborach proporcjonalnych. A wszystko to w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce, które budzą bardzo duże zainteresowanie.

Na wstępnie prowadzący Damian Rembowicz, student prawa badający systemy wyborcze, wyjaśnił definicję ustroju i systemu politycznego oraz sklasyfikował Polskę na tle innych przykładowych państw w obrębie tych definicji. Podczas referatu Zwróciliśmy uwagę na silną pozycję Prezydenta RP, uwzględniając funkcjonujący w Polsce system parlamentarno-gabinetowy. W systemie tym władze wykonawczą w największym zakresie sprawuje rząd z szefem rządu na czele, a prezydent posiada uprawnienia jedynie reprezentacyjne. W Polsce głowa państwa  ma jednak również inicjatywę ustawodawczą, prawo weta, czy również możliwość prowadzenia polityki międzynarodowej w ograniczonym zakresie. Jest to szczególne wzmocnienie jego pozycji względem typowego systemu parlamentarno-gabinetowego. Następnie szczegółowo przeanalizowaliśmy wady i zalety takiego rozwiązania, a także zgłębiliśmy historię lat 90. XX wieku, by ustalić genezę  ukształtowania pozycji Prezydenta Rzeczpospolitej.

Dalej zajęliśmy się tematyką ordynacji wyborczej ze szczególnym naciskiem na metody liczenia głosów. Omówiliśmy aktualnie funkcjonującą metodę D’honta a także występujące na przestrzeni ostatnich 34 lat metodę Sainte-Laguë i Hare’a-Niemeyera zwracając uwagę na pozytywne i negatywne skutki tych rozwiązań. Dziś debata publiczna pełna jest niedomówień i tzw. fake newsów, które przy okazji wyborczych emocji przybierają na sile. By uniknąć spirali niedomówień przećwiczyliśmy liczenie mandatów w różnych wariantach poparcia, gdyż wspomniana metoda D’honta wymaga zrozumienia i praktyki.

Spotkanie pomogło nam zrozumieć funkcjonowanie naszego państwa, w szczególności relacje zachodzące pomiędzy władzą ustawodawczą i wykonawczą. Dyskusyjna forma spotkania ułatwiła opiniowanie naszego systemu poprzez wskazywanie jego wad, zalet, ale też propozycji w zakresie usprawnienia państwa.

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

/dr/

Źródło: materiał prasowy

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze