11.4 C
Warszawa
czwartek, 16 maja, 2024

To się opłaca czyli patriotyzm gospodarczy w praktyce

Zobacz koniecznie

W piątkowy wieczór, 4 sierpnia w Krakowie odbyło się drugie z planowanych czterech spotkań w ramach cyklu „Dlaczego warto być patriotą”. Jest to kolejne działanie realizowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich przez fundację Prosto z mostu.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja dr Łukasza Palucha, który przybliżył nie tylko ewolucję jaka zaszła w omawianej sferze życia w postawach Polaków, ale także pokazał wyniki badań, które potwierdzają duże zmiany w tym zakresie. Wykład był jednak jedynie wstępem do dyskusji, w której udział wzięła młodzież licealna i studenci, przedstawiciele szeregu organizacji społecznych i młodzieżowych.

Uczestnicy starali się odpowiedzieć m.in. na pytania: Czym jest patriotyzm gospodarczy? Dlaczego warto być patriotą w tej sferze życia?  Jak zmieniło się nastawienie Polaków do rodzimych produktów na przestrzeni ostatnich lat?

Jak zauważa Krzysztof Tenerowicz, prezes Fundacji Prosto z mostu, która jest organizatorem cyklu: – Dzięki takim spotkaniom możemy sobie uświadomić jak wielka zmiana dokonała się w podejściu Polaków do patriotyzmu gospodarczego. To zagadnienie trzeba zresztą traktować znacznie  szerzej, jako podejście do  gospodarki, która stanowi oręż w walce o suwerenność, ale też budowanie swojej pozycji na zewnątrz. Młode pokolenie w tym zakresie jest świadome i zdeterminowane. Często dokonuje wyborów konsumenckich bardzo świadomie i potrafi na nie wpływać w odniesieniu do starszych.  Nie ma też kompleksów względem innych nacji, jakie były udziałem dzisiejszych czterdziesto czy pięćdziesięciolatków.

Cykl wykładów i debat „Dlaczego warto być patriotą?” sfinansowany został ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu planowane jest na wrzesień. Informacje na jego temat będą dostępne w mediach społecznościowych organizatora.

 

/mt/

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze