26.5 C
Warszawa
poniedziałek, 18 września, 2023

O historii i rekonstrukcjach w Podlaskim Klubie Patriotycznym

Zobacz koniecznie

Za nami kolejne spotkanie w Podlaskim Klubie Patriotycznym. Gościliśmy Pana Krzysztofa – rekonstruktora z komputowej Chorągwi Stefana Czarneckiego. Tematem przewodnim była historia I Rzeczpospolitej szczególnie w XVII wieku, chociaż zahaczyliśmy również o wiek XX i teraźniejszość, aby znaleźć analogie do tamtych wydarzeń.

Nasz gość przedstawił sytuacje geopolityczną w Europie w XVII wieku, na przykład jak wojna 30 letnia w państwach Niemieckich przyczyniła się do wybuchu wojny polsko-szwedzkiej znanej jako Potop Szwedzki. Objaśnił nam perspektywę szwedzką, tłumacząc, że utrzymanie tak rozbudowanej armii, która służyła im w trakcie tej wojny, pociągało ogromne koszty jak na stosunkowo ubogi kraj, co było powodem rozpoczęcia wojny z Polską. Dzięki temu ich żołnierze mogli się sami wyżywić i wzbogacić rabując terytorium Polski.

Nasz gość przedstawił też pojmowanie patriotyzmu jakie panowało w I Rzeczpospolitej, na przykładnie postaci Stefana Czarnieckiego i Janusza Radziwiłła. Jeden zachował wierność polskiemu królowi Janowi Kazimierzowi i został bohaterem narodowym, a nawet pojawił się nawet w hymnie państwowym. Drugi za to oddając siebie i całą Litwę zarazem pod władanie króla Szwedzkiego stał się symbolem zdrady. W percepcji Radziwiłła, zdradził on jednak tylko swojego Króla, a nie swój naród czy państwo. W tych czasach narodowość czy patriotyzm zależał od podległości danemu władcy, a nie od pochodzenia etnicznego.

Dowiedzieliśmy się też o początkach rekonstrukcji historycznej, która pierwotnie powstała w Stanach Zjednoczonych jako sposób upamiętniania bohaterów wojny secesyjnej z lat 1861-1865.

Powstanie oraz funkcjonowanie klubu i jego siedziby możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

 

/bs/

Foto: własne

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze