Tadeusz Rydzyk stanie przed sądem? Jest oskarżenie!

Jak informuje Wirtualna Polska przeciwko zarządowi fundacji Lux Veritatis, w którym znajduje się o. Tadeusz Rydzyk wniesione zostało oskarżenie przez Sieć Obywatelską – Watchdog Polska. Ma to być pokłosie sprawy z 2016 r.

 

Według portalu Wirtualna Polska Sieć Obywatelska – Watchdog Polska wniosła przeciwko o. Tadeuszowi Rydzykowi i zarządowi fundacji Lux Veritatis oskarżenie.  Sprawa ta dotyczyć ma wydarzeń, który swój początek miały już w 2016 r. Wówczas Watchdog według Wirtualnej Polski czynił starania o udostępnienie informacji dotyczących „działań finansowanych ze środków publicznych” fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Sieć Obywatelska nie dostała jednak żadnej informacji zwrotnej wobec, czego postanowiła skierować sprawę do sądu administracyjnego. Do fundacji Lux Veritatis miały jednak nie dojść żadne wnioski.

 

Jak w swoim komunikacie zaznaczyło stowarzyszenie sąd bezczynność władz fundacji uznał za rażącą i nałożył karę grzywny. Lux Verirtatis podjęło się skargi kasacyjnej, która została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa następnie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie skargę uwzględniono.

 

Według Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska naruszony został 23 artykuł z ustawy o dostępie do informacji publicznej, który mówi: „Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

 

Stowarzyszenie zarzuca oskarżonym popełnienie przestępstw z art. 23 U.d.i.p. w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 Kodeksu Karnego, za co grozić ma do 10 lat więzienia.

 

? Dziś rano nasz pełnomocnik Adam Kuczyński – Radca Prawny złożył do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli akt oskarżenia…

Gepostet von Sieć Obywatelska – Watchdog Polska am Freitag, 19. Juni 2020

 

Źródło: Wirtualna Polska

Foto: You Tube/ Radio Maryja (zrzut ekranu)

Komentarze

Komentarze