20.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe. Duda chce zmian w konstytucji

Zobacz koniecznie

Andrzej Duda zapowiedział złożenie prezydenckiego projektu zmiany konstytucji. Wprowadzałby on zapis o zakazie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. W poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają obowiązujące zapisy w konstytucji – mówił Andrzej Duda. Jednak w tym aspekcie według prezydenta wymagają dopracowania. – Szczególnej ochronie państwa podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawieni władzy rodzicielskiej, „dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji” – podkreślił.

„Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym” – powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Według prezydenta taki zapis w konstytucji zakończy trwający w Polsce spór w tej kwestii. – Jeżeli to będzie wprost zapisane w konstytucji, to emocje wokół tego się skończą. Będzie jasno powiedziane, że jest to niedopuszczalne i nie trzeba będzie dyskutować: wolno, nie wolno. Polska konstytucja będzie to jednoznacznie przesądzała i to na zawsze przetnie spory polityczne nad tą kwestią – zaznaczył.

W poniedziałek zostanie podpisany „odpowiedni dokument”, wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji i zostanie złożony w Sejmie. – To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją – wyjaśnił prezydent.

Bez wątpienia ten zapis znajdzie poparcie nie tylko wśród posłów Zjednoczonej Prawicy, ale także Konfederacji, PSL i części posłów KO, bo niektórzy z nich bardzo wyraźnie deklarowali swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek adopcji czy przysposobienia dziecka przez związki jednopłciowe – powiedział prezydent.

Źródło: polsatnews.pl, rmf24.pl , PAP, Twitter
Fot.: PzM.net

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze