4.2 C
Warszawa
niedziela, 21 kwietnia, 2024

Padł rekord dekady! Tak licznej mobilizacji jeszcze nie było!

Zobacz koniecznie

Wybory prezydenckie jak każde inne. Wczoraj każdy obywatel, który ukończył 18 rok życia mógł pójść i oddać głos na swojego kandydata. Po tak emocjonującej kampanii nie sposób było zostać obojętnym na przyszłe losy Polski. Obaj kandydaci mieli prawie identyczne poparcie z niewielką różnicą głosów, więc szala zwycięstwa mogła w każdej chwili przechylić.

 

 

Od pamiętnych, rekordowych wyborów w 1995 roku minęło już 25 lat.W tamtym okresie rywalizowali między sobą Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Wtedy to do urn poszło w I turze 64,7 % uprawnionych do glosowania, zaś w II turze 68,2 % wyborców. Tamte wybory przeszły do historii z rekordową frekwencją spośród wszystkich wolnych wyborów prezydenckich po 1989 roku.

 

 

Podczas obecnych wyborów 2020 wynikiem bardzo dogoniliśmy te sprzed 25 lat. W trakcie I tury, które odbyły się 28 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza zanotowała frekwencje na poziomie 64,5% wyborców. Z kolei w ostatnią niedzielę 12 lipca do urn przyszło 68,1% wszystkich, którzy są uprawnieni do glosowania.Podczas ostatnich starli się dwaj potężni kandydaci ze sporym zapleczem elektoratu Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Mobilizacja wśród naszego społeczeństwa była tak ogromna że do wszystkich Obwodowych i Okręgowych Komisji Wyborczych przybyło około 20,5 miliona Polaków! Jest to liczba wręcz fenomenalna zważywszy na wybory z poprzednich lat od początku XXI wieku.

 

 

Na konferencji prasowej Sylwester Marciniak, szef PKW bardzo dziękował wszystkim oddającym swój głos

 

Dziękujemy milionom wyborów, którzy mimo pandemii i okresu wakacyjnego udali się do lokali wyborczych oraz przesłali pakiety wyborcze. W ten sposób ustanowili rekord frekwencji wyborczej XXI wieku.

 

 

Bazując na danych PKW różnica głosów między Andrzejem Dudą, a Rafałem Trzaskowskim wynosiła tylko 420 tysięcy głosów. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 10 440 648 Polaków (50,1%), natomiast Rafał Trzaskowski  otrzymał 10 018 263 głosy (48,9%).

 

 

Źródło: PAP ; pkw.gov.pl ; rmf24.pl

Fot.: de.wikimedia.org

 

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze