Historia obu narodów, powiązanych w pewnej mierze więzami krwi sięga kilku stuleci wstecz. Mowa tu oczywiście o Polsce i Litwie. Wszystko zaczyna się 14 marca 1386 roku, kiedy to Władysław Jagiełło obejmuje tron Polski. Wtedy też zawiązuje trwały pakt z ówczesnym księciem litewskim Witoldem z uwagi na pokrewieństwo. W ramach porozumienia możnych powstał pakt, zwany też przez niektórych „Unią Polsko-Litewską”. Zawiązany sojusz gospodarczo-wojskowy przekształcił ówczesną Rzeczpospolitą i Księstwo Litewskie w jeden organ tzw. „Rzeczpospolitą Obojga Narodów”, mającą przede wszystkim wzmocnić potencjał obronny obu państw przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu, który co i rusz najeżdżał i łupił ziemie należące do obu narodów. Sojusz był ów na tyle trwały, że przetrwał aż do 1795 roku.
W dniu dzisiejszym na polach Grunwaldu obchodzono 610 rocznicę bitwy z 1410 roku, w której pokonano wojska Zakonu Krzyżackiego. Podczas obchodów spotkali się prezydenci Polski i Litwy. Na specjalne zaproszenie polskiego prezydenta Andrzeja Dudy przybył prezydent Gitanas Nauseda.
Z uwagi na panującą pandemię w tym roku wyjątkowo zrezygnowano z rekonstrukcji historycznej, która co roku wieńczyła obchody zwycięstwa. Ograniczono się tylko do symbolicznej ceremonii państwowej. Oprócz prezydentów obecni byli również premierzy obu narodów Mateusz Morawiecki i Saulius Svernelis, ministrowie ich rządów oraz ojciec Frank Bayard, sprawujący obecnie funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu Braci Niemieckiego Domu Szpitalnego Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie. Niestety zabrakło prezydentów Rosji i Białorusi, bo de facto ówczesna Litwa, opisywana w dziełach Adama Mickiewicza, była też częścią Rosji i ziem Białoruskich. Ówcześni mieszkańcy Litwy według kronik historycznych, to też ludy zamieszkujące ziemie na wschód od rzeki Bug.
#NaŻywo | Pola Grunwaldzkie. Obchody 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem https://t.co/rDQbdTsIID
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 15, 2020
W trakcie ceremonii Andrzej Duda podkreślał bardzo ważną rolę przelanej krwi dla obu narodów jako przypieczętowanie wspólnej przyjaźni.
Andrzej Duda podkreślał także, że ówczesne zawiazanie unii polsko-litewskiej dało podwaliny pod to, co dziś nazywamy Unią Europejską. Nie zapominał także o współpracy militarnej obu państw. I ważnej roli sojuszniczej.
Źródło: polsatnews.pl ; Kancelaria Prezydenta/twitter
Fot.: Kancelaria Prezydenta/twitter (zrzut ekranu)