15.6 C
Warszawa
wtorek, 6 czerwca, 2023

Jest decyzja w sprawie Marszu Bitwy Warszawskiej. Wielu osobom się nie spodoba

Zobacz koniecznie

Środowiska narodowe chciały 15 sierpnia zorganizować „Marsz Zwycięstwa” z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Nie uzyskały one jednak na to zgody prezydenta Warszawy – Rafała Trzaskowskiego. Odwołanie się do sądu od tej decyzji nic nie przyniosło.

 

W sobotę 15 sierpnia Młodzież Wszechpolska wraz z Ruchem Narodowym oraz Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości chciała zorganizować w Warszawie „Marsz Zwyciestwa” z okazji przypadającej na ten rok setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

 

Na wydarzenie to nie zgodził się jednak prezydent stolicy – Rafał Trzaskowski opierając swą decyzje na opiniach sanepidu. „Wolność organizowania pokojowych zgromadzeń, a także uczestniczenia w nich, chociaż stanowi jeden z podstawowych elementów wolności konstytucyjnych, nie może mieć charakteru bezwarunkowego. Ustawa Prawo o zgromadzeniach jako jeden z powodów, dla których zgromadzenie może być zakazane wymienia możliwość zagrożenia życia lub zdrowia uczestników. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 sierpnia br. maksymalna liczba uczestników zgromadzeń nie może być większa niż 150 osób. W Polsce i na całym świecie jest epidemia koronawirusa. Specjaliści i lekarze w zdecydowany sposób odradzają tłumnego gromadzenia się, czego w naszym kraju zabraniają również przepisy wprowadzone przez administrację rządową. Odwołana została np. defilada wojskowa z okazji święta Wojska Polskiego” – można przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronach Urzędu Miasta.

 

W związku z tą decyzją organizatorzy ewentualnego marszu postanowili odwołać się do Sądu Okręgowego. Ten jednak oddalił ich apelacje, podtrzymując tym samym decyzję Rafała Trzaskowskiego.

 

„Niestety sąd oddalił nasze odwołanie od decyzji Trzaskowskiego ws. Marszu Zwycięstwa. Jako Młodzież Wszechpolska będziemy składać zażalenie na postanowienie Sądu Okręgowego do Sądu Apelacyjnego. Społeczne obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej odbędą się tak czy inaczej” – napisał na Twitterze rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch.

 

Źródło: Media narodowe, DoRzeczy

Foto: You tube/ Reżyser życia (zrzut ekranu)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze