20.5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Podjęto ważną decyzję ws. Konfederacji! Przez popełnione błędy stracą miliony?

Zobacz koniecznie

Każda partia polityczna, aby móc zgodnie z prawem funkcjonować w naszym kraju, musi złożyć sprawozdanie finansowe do Państwowej Komisji Wyborczej, Ta natomiast może takowe sprawozdanie przyjąć bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień, bądź też odrzucić. W przypadku odrzucenia, partie które osiągnęły ponad 3% poparcia w wyborach mogą utracić na kilka lat możliwość pobierania subwencji. Co ciekawe, w poniedziałek zapadły różne decyzje ws. różnych partii.

 

PKW podjęła w poniedziałek uchwały, zgodnie z którymi odrzucone zostały sprawozdania finansowe za 2019 rok Konfederacji Wolność i Niepodległość, a także Zielonych. Bez zastrzeżeń przyjęte zostały natomiast sprawozdania Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku sprawozdań Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Inicjatywy Polskiej PKW przyjęła je, jednak ze wskazaniem na uchybienia formalne.

 

W przypadku Konfederacji mowa jest o „naruszeniu zasad finansowania kampanii wyborczej”. Dotyczyć ma to uchybień w sprawozdaniu finansowym z ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Chodzi m.in. o przyjęcie korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym o wartości około 20 000 złotych większej niż deklarowano początkowo.

 

Korzyści te polegały na roznoszeniu ulotek, rozmieszczaniu plakatów, udostępnianiu powierzchni do ekspozycji materiałów wyborczych oraz na pomocy w pracach biurowych i były świadczone wyłącznie przez osoby fizyczne.

— Wskazała Państwowa Komisja Wyborcza w treści uchwały z 7 lipca, w której odniosła się do tych uchybień, których dopuściła się Konfederacja Wolność i Niepodległość.

 

PKW wskazała wówczas łącznie na naruszenie czterech przepisów Kodeksu wyborczej. Finalnie jednak podejmując decyzję o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego. W przypadku poniedziałkowej decyzji, odrzucenie dotyczy sprawozdania partii za cały ubiegły rok.

 

Komitet przyjął wartości niepieniężne, których przyjąć nie mógł zgodnie z ustawą, to nie spowodowało odrzucenia sprawozdania komitetu, ponieważ wartość tych przyjętych świadczeń była mniejsza niż 1 proc. przychodów komitetu i w takiej sytuacji Kodeks wyborczy przewiduje, że wskazuje się tylko uchybienia, ale taka usterka w gospodarce finansowej komitetu wyborczego rzutuje również na sprawozdania partii.

— Wyjaśnił cytowany przez portal Interia.pl Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych.

 

Zgodnie z tą decyzją, Konfederacja stracić może prawie 7 milionów złotych. W przypadku partii Zieloni, odrzucenie dotyczy przyjęcia środków od osób, które nie spełniły wymogów ustawy jako darczyńcy na rzecz partii.

 

W przypadku Zielonych przesłanką było przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii, chodzi przede wszystkim o miejsce zamieszkania osoby, którą zgodnie z ustawą może być tylko obywatel polski mieszkający stale na terytorium Polski. A partia przyjęła środki od osób niespełniających tych wymogów.

– Powiedział Krzysztof Lorentz.

 

 

 

Źródło: TVP.info ; Interia.pl

Fot.: YouTube/PRESS.WARSZAWA (zrzut ekranu)

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze