Rząd przeznaczy 450 mln zł na opiekę nad dziećmi. Jak zdobyć te pieniądze?

Ruszył nabór wniosków do kolejnej edycji programu „Maluch+”. Na tworzenie nowych i dofinansowanie funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi przewidziano 450 mln zł.

Dzięki programowi „Maluch+” ma zwiększyć się dostępności miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych, a także u dziennych opiekunów.

Trwa nabór ofert na przyszły rok. Wnioski można składać w formie pisemnej do Urzędu Wojewódzkiego. Jest to urząd właściwy ze względu na położenie gminy, na której terenie funkcjonuje lub ma powstać placówka. Oferty można też złożyć przez platformę ePUAP.

Dofinansowanie można otrzymać na utworzenie lub kontynuowanie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, w tym dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

W Polsce istnieje 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych. Te oferują 192 tys. miejsc opieki nad dziećmi.

Dla porównania w 2015 roku było 3,8 tys. instytucji opieki nad dziećmi i 92 tys. miejsc.

Opieką w żłobku jest obecnie objęte co czwarte dziecko.

Fot. Pixabay

Na realizację programu „Maluch+” w 2020 roku przeznaczono 450 mln zł.

– Dzięki temu wsparciu w tym roku powstanie 20,5 tys. nowych miejsc opieki nad małymi dziećmi, a blisko 90 tys. istniejących już miejsc otrzyma dofinansowanie do dalszego funkcjonowania – mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Program „Maluch+” jest programem rocznym.

Fot. Pixabay

Komentarze

Komentarze