27.3 C
Warszawa
piątek, 19 lipca, 2024

Będą duże zmiany w DPS-ach! Wszystko przez koronawirusa

Zobacz koniecznie

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało nowe rekomendacje i instrukcje dla domów pomocy społecznej. Zmiany mają związek z zaostrzającą się sytuacją epidemiologiczną.

Na terenie placówki będą mogły przebywać tylko osoby niezbędne do funkcjonowania domu. Muszą też nie mieć objawów zakażenia koronawirusem. Będzie trzeba ograniczyć aktywność mieszkańców poza terenem placówki.

– Jednocześnie należy w miarę możliwości zapewnić mieszkańcom kontakt z rodzinami i siecią wsparcia poza placówką np. w wydzielonym do tego pomieszczeniu z zamontowaną przegrodą pleksi lub przeszkloną oraz z wykorzystaniem urządzeń komunikacyjnych. Wolontariuszom, pracownikom i innym osobom z zewnątrz należy – za ich zgodą – zmierzyć temperaturę ciała przy wejściu do budynku – podało ministerstwo.

Życie mieszkańców DPS-ów ma być organizowane tak, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia. Spotkania mają być organizowane w stałych i małych grupach.

Ma być jednak zapewniona ciągłość usług, uwzględniając przy tym reżim sanitarny, czyli zagwarantowanie środków dezynfekcji na bazie alkoholu oraz dostępności mydła i bieżącej wody w każdym wspólnym pomieszczeniu.

– Pracownicy, oprócz używania na co dzień osłony ust i nosa, powinni m.in. promować wśród mieszkańców zasady higieny, a także właściwej etykiety postępowania prewencyjnego oraz na bieżąco monitorować stan zdrowia osób, u których nie zdiagnozowano zakażenia – czytamy w rekomendacjach.

Fot. Pixabay

Musi też zostać zapewniona ciągłość zaopatrzenia placówek w jedzenie, środki czystości oraz ochrony osobistej. Posiłki mają być wydawane tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a po każdej grupie ma nastąpić czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.

– W przypadku podejrzenia u osoby przebywającej w placówce wystąpienie zakażenia wirusem zaleca się powiadomienie lekarza pierwszego kontaktu celem uzyskania teleporady, skontaktowanie się z najbliższym szpitalem zakaźnym. Można też zadzwonić na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Osobę z objawami należy odizolować od innych osób przebywających w placówce, a następnie oczekiwać przyjazdu transportu medycznego z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku wystąpienia objawów u pracownika placówki, należy odsunąć go od pracy i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Gdy zakażenie będzie potwierdzone, takie osoby powinny trafić do wydzielonego pomieszczenia. Obszar, w którym przebywała osoba zakażona, trzeba natychmiast zdezynfekować.

Mieszkańcy DPS-ów, którzy powracają np. ze szpitala, powinni być w miarę możliwości poddawani testom laboratoryjnym w celu wykrycia wirusa.

Źródło: MRiPS

Fot. Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze