Niepokojące dane dotyczące koronawirusa! Od jutra kolejne obostrzenia

Niestety jest to kolejny dzień, w którym media obiegają niepokojące wieści dotyczące sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Przedstawiciele Resortu Zdrowia przekazali dane ukazujące to z jak dużym przyrostem zachorowań znów musimy się mierzyć. W związku z zaistniałym stanem rzeczy od jutra (sobota) na terytorium RP obowiązywać zaczną kolejne obostrzenia i zalecenia wynikające z chęci zahamowania rozprzestrzeniania się słynnego już wirusa SARS-CoV-2.

 

Jak przekazał Resort Zdrowia, w ciągu ostatniej doby stwierdzono aż 13 632 przypadków zakażenia koronawirusem przy wykonanych ponad 62,1 tysiąca testach na jego obecność. Najwięcej zachorowań odnotowano w ciągu tych 24 godzin na terenie województwa mazowieckiego (2075 zarażonych), woj. małopolskiego (1554) oraz woj. śląskie (1305). Inną smutną informacją jest fakt, że w ciągu ostatniej doby zmarły 153 osoby, które były zarażone koronawirusem. Bezpośrednio z powodu COVID-19 miał zakończyć się w tym czasie żywot 16 osób, natomiast w przypadku 137 zmarłych pacjentów obecne miały być też inne tzw. choroby współtowarzyszące.

 

W związku z dużymi przyrostami zachorowań w ostatnich dniach oraz kolejnymi niechlubnymi rekordami pod względem tych niepokojących liczb, rząd wprowadza od jutra na terenie Polski kolejne ograniczenia. Od tego weekendu zaczyna bowiem na całym terytorium Polski obowiązywać tzw. czerwona strefa. Należy spodziewać się przy tej okazji też kolejnych obostrzeń.

 

Od jutra dzieci do 16. roku życia będą mogły przemieszczać się na zewnątrz między godziną 8 a 16 jedynie pod opieką osoby dorosłej, a nauka od 4. klasy szkoły podstawowej wzwyż odbywać będzie się do odwołania w trybie zdalnym. Dotyczy to oczywiście również uczelni wyższych.

 

Od tego weekendu również działalność gastronomii będzie ograniczona, jednak nie oznacza to całkowitego zaprzestania funkcjonowania takowych lokali. Możliwe będzie bowiem wydawanie dań na wynos lub z dostawą do domu. Spotkania i imprezy okolicznościowe ograniczone zostają natomiast do liczby pięciu uczestników spoza jednego gospodarstwa domowego. Wydarzenia sportowe odbywać będą się bez publiczności, a kulturalne z 1/4 zajętego miejsca na widowni.

 

W placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych przebywać będzie mogła jedna osoba na 15 mkw, natomiast w przypadku takowych placówek o rozmiarach poniżej 100 mkw wpuszczonych będzie mogło być pięciu klientów na kasę.

 

W transporcie publicznym obowiązywać ma zasada, iż zajęte może być 30% wszystkich miejsc lub 50% siedzących.

 

Dokończone mają zostać trwające turnusy w sanatoriach, ale w dalszej kolejności ich działalność zostanie zawieszona. Rząd apeluje do osób powyżej 70. roku życia, aby dla bezpieczeństwa swojego oraz swych bliskich pozostawali w domach i nie przemieszczali się bez szczególnej i konkretnej potrzeby.

 

 

Źródło: Rmf24.pl ; Instagram/@lukaszbok_kiks

Fot.: Pixabay

Komentarze

Komentarze