32.3 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Masowa ilość testów na koronawirusa? Pojawiają się informacje o planach dot. badań przesiewowych w Polsce

Zobacz koniecznie

Jak poinformował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski, planowane jest przeprowadzenie testów przesiewowych na terenie trzech wybranych w Polsce województw. W poniedziałkowy poranek na antenie TVP1, a także w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF 24 pytano o ten pomysł i dokładniejsze informacje wiceministra zdrowia Waldemara Kraske. Mówiąc o planach resortu zdrowia, wiceminister przywołał przykład działań podjętych na Słowacji, gdzie postanowiono przebadać dużą część społeczeństwa na obecność wirusa SARS-CoV-2, aby szybciej przerwać łańcuch zakażeń.

 

Badania przesiewowe mają zostać według planów ministerstwa zdrowia przeprowadzone na terenie trzech województw: małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego. Badania przesiewowe mają zostać przeprowadzone przy pomocy testów antygenowych. W rozmowie z redaktorem Mazurkiem z RMF FM, Waldemar Kraska powiedział, że rozważane są dwa modele w ramach tych planów.

 

W jednym z nich damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe.

– Objaśniał w studiu RMF FM wiceminister zdrowia.

 

Waldemar Kraska twierdzi, że w najbliższym czasie przygotowany będzie model logistyczny, aby całe to przedsięwzięcie udało się bez przeszkód pomyślnie zrealizować zgodnie z planem.

 

Myślę, że potrzebujemy pewnie kolejnego tygodnia, dwóch na zorganizowanie logistyki. Jeśli byłoby to w tym pierwszym modelu, to tak naprawdę od razu, a jeżeli w tym drugim- to tydzień, dwa na zorganizowanie logistyki.

– Ocenił wiceszef polskiego resortu zdrowia.

 

Podczas wywiadu udzielanego na antenie TVP1, Waldemar Kraska przypomniał o działaniach przeprowadzonych na Słowacji w niedawnym czasie. To właśnie tamtejszy kierunek działań ma być przykładem dla nas obecnie.

 

Myślę, że pójdziemy metodą, która została zastosowana w Słowacji. Tam przetestowano 3,8 mln obywateli Słowacji (…), było to zrobione w trzech etapach. Pierwszym był etap pilotażowy, kiedy wybrano cztery regiony, gdzie zostały przeprowadzone testy. Na podstawie wyników pilotażu przeprowadzono już w całym kraju badania przesiewowe, a po tygodniu powtórzono jeszcze raz w tych miejscach, gdzie wykrywalność była największa.

— Mówił wiceminister Kraska w TVP.

 

 

Źródło: TVP1 ; Rmf24.pl ; RMF FM ; Interia.pl

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze