Fake news Cezarego Tomczyka. Michał Dworczyk: „To jest obraz polityki PO”

We wtorek odbyła się narada strony rządowej z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły Narodowego Programu Szczepień. Z wpisów polityków opozycji w mediach społecznościowych okazuje się, że Platforma Obywatelska i Lewica uwierzyły w internetowego Fake Newsa. Sprawę wyjaśnił minister Michał Dworczyk.

 

 

„Dziękuję przedstawicielom klubów i kół parlamentarnych, którzy wzięli udział w spotkaniu dotyczącym #NarodowyProgramSzczepień. Dyskusja była merytoryczna – wszystkie konstruktywne wnioski weźmiemy pod uwagę. Szczepienia to temat ponad podziałami politycznymi. #SzczepimySię – napisał na Twitterze Michał Dworczyk. Spotkanie zdaniem samych uczestników przebiegło w dobrej atmosferze. 

Jednak tuż po zakończeniu narady rozgorzała dyskusja w mediach społecznościowych. Przedstawiciele PO i Lewicy, posłowie Cezary Tomczyk i Marcelina Zawisza, skrytykowali rząd za brak woli wykupienia patentu na szczepionki firmy Moderna. Obok Pfitzer, to druga firma pod kątem ilości dostaw szczepionek do krajów Unii Europejskiej.

 

Posłanka Zawisza opublikowała we wtorek serię wpisów dotyczących szczepień nie tylko w Polsce, ale także innych krajów i obszarów świata. W jednym z nich dowodzi, że rząd PiS nie chce produkować w kraju szczepionek przeciw Covid-19, mimo iż wie o takiej możliwości. W podobnym tonie pisał także Cezary Tomczyk z PO. Jak twierdzi, na stronie internetowej firmy Moderna jest informacja o możliwości wykupienia patentu.

 

 

Niestety wszystko wskazuje na to, że posłowie opozycji uwierzyli w internetowego fake newsa. Na stronie żadnej z obu firm nie ma informacji, ani w ogóle możliwości własnej produkcji szczepionek na podstawie ich patentu. Wiele portali branżowych zdementowało już także tę informację. O sprawie patentu Moderny więcej tutaj.

 

 

„To jest właśnie obraz polityki PO” – podsumował Minister Michał Dworczyk. Dalej przytoczył także terminy i zakontraktowane ilości szczepionek. Jeśli firmy farmaceutyczne dotrzymają umów, jeszcze w tym roku do Polski trafi ponad 80 mln dawek szczepionek. To dość by zaszczepić całe społeczeństwo.

Komentarze

Komentarze