12.1 C
Warszawa
piątek, 2 czerwca, 2023

Franciszek apeluje: „Wyjdźcie na ulice”

Zobacz koniecznie

W sobotę 23.01.2021 Watykan wystosował ważny komunikat Papieża Franciszka. Jego orędzie nawiązuje do 55 Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Jaką opinię ma głowa Kościoła Katolickiego na temat obecnie funkcjonujących mediów?

 

 

Najnowszy komunikat papieża Franciszka szczególnie mocno dotyczy mediów oraz dziennikarzy. Papież w swoim najnowszym orędziu nawiązał do współczesnych mediów, Internetu, oraz etyki dziennikarskiej. Franciszek bardzo krytycznie odniósł się do pewnych postaw dziennikarskich. Zwrócił uwagę na rzetelność przekazywania informacji. Według jego opinii często mamy do czynienia z subiektywną opinią, niesprawdzonymi faktami oraz rzemiosłem dziennikarskim przepełnionym subiektywnymi obawami autora. Według głowy Kościoła Katolickiego nie prowadzi to do niczego dobrego, a przyczynia się do szerzenia się w świecie stronniczych mediów.

 

 

Papież Franciszek nawołuje wszystkich ludzi, w szczególności dziennikarzy do tego, aby nie pozostawali zamknięci. „Wychodźcie na ulice” nawołuje ochoczo papież. Dobry dziennikarz powinien bacznie obserwować nie tylko przestrzeń wirtualną, ale także otaczający go świat. Reagować na społeczne problemy i mieć czyste spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Ciekawość i otwartość na świat pozwoli z pasją wykonywać ten zawód.

 

Papież zaznaczył także, że wielka odpowiedzialność wiąże się z każdą przekazywaną informacją. Na portalu o2.pl możemy przeczytać: Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasz przekaz, za informacje, które podajemy, za kontrolę, dzięki której możemy eksponować fake newsy.” – mówi papież Franciszek.

 

 

Kolejnym zjawiskiem, na którym skupiła się głowa Kościoła Katolickiego są Internet oraz wszelkiego rodzaju media społecznościowe. Według papieża nic nie jest w stanie zastąpić indywidualnego doświadczenia jakiegoś zjawiska czy problemu. Franciszek ukazuje, że Internet często przepełniony jest nieprawdziwymi informacjami i zamiast pomagać nam lepiej zrozumieć otaczający świat to wprowadza dezinformację. „Nic nigdy nie może w pełni zastąpić zobaczenia czegoś na własne oczy. Niektórych rzeczy można się nauczyć jedynie z własnego doświadczenia”- podsumowuje Franciszek.

 

Źródła:

o2.pl

Fot.: commons.wikimedia.org

 

 

 

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze