0 C
Warszawa
sobota, 3 grudnia, 2022

Szczepionki przeciwko Covid-19 już w przyszłym tygodniu w Polsce. Co o nich wiadomo?

Zobacz koniecznie

11 stycznia 2021 roku do Polski mają dotrzeć szczepionki firmy Moderna, które mają być skuteczną bronią w walce z wirusem Covid-19. Preparat został dziś zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków i Komisję Europejską. Co wiemy na temat nowo wprowadzonych szczepionek i jakie działania uboczne mogą powodować?

 

Pierwsza dostawa szczepionek ma wynosić 29 tysięcy dawek. Tę informację przekazał Michał Kuczmierzowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Nie wszystkie jednak będzie można wykorzystać od razu, według ustalonego planu mają być one podzielone i w przyszłym tygodniu zaszczepić się będzie mogło około 14,5 tysięcy osób. W pierwszym kwartale do Polski trafić ma aż 800 tysięcy dawek. Przechowywane będą głównie w Domach Pomocy Społecznej czy Zakładach opiekuńczych. Jeden preparat szczepionki zawiera aż 10 porcji. Europejska Agencja Leków wydała 06.01.2021 pozytywną opinię na temat preparatu i nie widzi żadnych przeciwskazań jeśli chodzi o jego rozprzestrzenienie w krajach Unii Europejskiej. „Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko Covid-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę Moderny; to druga szczepionka zatwierdzona w UE. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 mld dawek potencjalnych szczepionek – to więcej niż wystarczająco, by chronić nas wszystkich” – możemy przeczytać na Twiterze szefowej KE KE UrsulI von der Leyen.

 

Wiele osób ma dylemat czy zaszczepić się na Covid-19. Głównym powodem jest strach i obawa o skutki uboczne nieznanego dobrze preparatu. Osoby, które testowały lek, nie skarżyły się na poważniejsze dolegliwości zdrowotne. Najczęstsze z nich to: ból po zastrzyku, zmęczenie, ból mięśni, stawów czy głowy. Pomimo pojawiających się lekkich dolegliwości, pacjenci zaznaczają, że były one krótkotrwałe. Ze względu na bezpieczeństwo każdy pacjent powinien poinformować przed podjęciem szczepienia o stanie swojego zdrowia; alergiach, przyjmowanych lekach, ciąży, problemach z odpornością czy przyjęciu innej szczepionki przeciwko Covid-19. Po wystąpieniu poważnej reakcji alergicznej nie należy ponownie korzystać ze szczepionki.

 

Źródła:

rmf24.pl

Fot.: whatnext.pl

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze