20.3 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Premier powołuje Krajową Sieć Onkologiczną. „Mamy sprzęt klasy światowej” [WIDEO]

Zobacz koniecznie

W czwartek 4 lutego przypada światowy dzień walki z rakiem. W związku z tą datą Premier Mateusz Morawiecki wizytował Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Na konferencji prasowej szef rządu mówił o Krajowej Sieci Onkologicznej. 

 

 

Głównym tematem była Krajowa Sieć Onkologiczna. Ma zapewnić diagnozowanie, leczenie, ale także rehabilitację po przebytych chorobach nowotworowych na wysokim poziomie. „Profilaktyka jest absolutnie kluczowa. Potem jest cała diagnostyka, proces terapii i na koniec rehabilitacja. To było przedmiotem naszej dyskusji, aby podejść odważniej do tematu” – mówił Premier wypowiedzi dla mediów. Mateusz Morawiecki podkreślił także, że w ciągu ostatnich lat rządów PiS wydatki na ten sektor opieki zdrowia wzrosły niemal dwukrotnie. W roku 2009 było to zaledwie 4,8 mld złotych, podczas gdy w 2021 rząd przeznaczył onkologię aż 12 mld złotych. To najwyższy jak dotąd roczny budżet.

 

 

 

Krajowa Sieć onkologiczna to szereg rozwiązań i koordynacja działań wielu ośrodków. W praktyce zakłada m. in. cyfryzację rejestracji i możliwość zarządzania wizytami online dla pacjentów, a także regularne pomiary poziomu wartości mierników jakości klinicznej opieki onkologicznej. Usługi świadczone przez podmioty wchodzące w skład KSO będą również objęte gwarancją jakości dla pacjentów. W przyszłym roku projekt doczeka się ustawowego uregulowania. „Obecnie rząd pracuje nad tym, aby program pilotażowy był rozwiązaniem systemowym. Tworzony jest już projekt ustawy. Będzie ona obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku, aby wszystkie ośrodki przygotowały się do spełniania standardów” – mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

KSO ma również zapewniać pacjentom jednego lekarza prowadzącego cały proces leczenia raka. Sami lekarze przyznają także, że w Polski system opieki zdrowotnej dysponuje sprzętem klasy światowej, wyspecjalizowanym do wyzwań sektora onkologicznego. Premier zapewnił, że wszystkie zmiany i inwestycje w opiekę zdrowia mają służyć przede wszystkim samym pacjentom. „Nie są to zmiany dla lekarzy, dla szpitali. To są zmiany dla ludzi, dla was, dla pacjentów, po to, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło”

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze