17.4 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Ruszają ogólnopolskie konsultacje Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia!

Zobacz koniecznie

Już w czwartek, 25 lutego rozpoczynamy pierwszy etap ogólnopolskich konsultacji dla młodzieży, które mają pomóc w stworzeniu „Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu polityki młodzieżowej. Pierwszy raz w historii Polski, młodzi ludzie będą mogli współdecydować o kształcie strategicznych dokumentów rządowych, zyskując realny wpływ na swoją przyszłość. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkie środowiska młodzieżowe do tej inicjatywy i wspólnej pracy dla Polski. – Podkreśla Piotr Mazurek, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

W każdym województwie, w ciągu najbliższych miesięcy, przeprowadzona zostanie seria spotkań konsultacyjnych, w których udział – już na etapie Mazowsza – zapowiedziało bardzo wiele osób i organizacji. Są wśród nich m.in., młodzi działacze społeczni, członkowie organizacji młodzieżowych, harcerskich i młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego a także uczniowie, studenci, doktoranci i naukowcy.

 

Celem konsultacji jest zebranie opinii, pomysłów i propozycji rozwiązań, które posłużą do opracowania projektu  dokumentu strategicznego, definiującego wieloletni plan działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Przygotowanie takiego dokumentu to najważniejsze zadanie jakie postawił przed Ministrem Piotrem Mazurkiem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w rozporządzeniu powołującym go na stanowisko Pełnomocnika ds. Polityki Młodzieżowej.

 

Jako pierwszy od prawie 20 lat rządowy reprezentant młodzieży będę dążył do tego, aby każdy młody człowiek w Polsce miał poczucie, że państwo polskie się z nim liczy. Do tej pory ustawy dotyczące młodych ludzi były tworzone w gabinetach politycznych, oderwane od realiów życia codziennego. Kończę z tą zasadą oddając głos młodzieży, gdyż to właśnie młodzi ludzie wiedzą najlepiej, czego potrzebują, aby Polska była dla nich jeszcze bardziej przyjaznym miejscem do życia. Razem stworzymy dokument, który uwolni największy kapitał RP – energię i kreatywność młodego pokolenia. – mówi Piotr Mazurek.

 

Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone zostaną na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”. Zebrane dane pozwolą zidentyfikować najważniejsze potrzeby młodych Polek i Polaków, a także opracować plan najbardziej skutecznych i nowoczesnych rozwiązań, których podjęcia oczekują od państwa.

 

Pierwsze konsultacje, dla województwa mazowieckiego, rozpoczną się 25 lutego br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiadlamlodych1.webankieta.pl/. Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 23 lutego (wtorek) do godziny 23:59. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji poprzez platformę Zoom. Harmonogram konsultacji dla kolejnych województw zostanie ogłoszony wkrótce.

 

Jak zapewniają organizatorzy każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach na rzecz „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”. Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

 

 

Źródło: KPRM

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze