27.3 C
Warszawa
piątek, 19 lipca, 2024

Książka „W pustyni i w puszczy” niewłaściwa dla dzieci? Przedstawiciel Lewicy: „jest rasistowska”

Zobacz koniecznie

Zdaniem Macieja Gduli, jednego z przedstawicieli Lewicy, znana powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” powinna wkrótce zniknąć z kanonu lektur szkolnych, ponieważ przesycona jest rasizmem. Odpowiedział mu sam wiceminister Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje dziennikarz TVP. Zginął w wypadku samochodowym [FOTO]

 

Maciej Gdula z Lewicy uważa, że książka, która od długiego czasu gości na liście lektur obowiązkowych w szkołach podstawowych, powinna zostać usunięta lub też przełożona na kolejne lata, żeby móc ją czytać krytycznie. Według niego powieść Sienkiewicza przepełniona jest dyskryminacją.

 

– Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura. Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa „Murzyn”, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych. To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego, dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę w to, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo też te dzieci trochę nie mają do tego na razie narzędzi – powiedział Gdula podczas dyskusji z Polską Agencją Prasową.

 

Słowa te skomentował wiceminister edukacji i nauki, Tomasz Rzymkowski. Zaapelował, że „W pustyni i w puszczy” jest dziełem, na którym odchowały się pokolenia. Dodał też, że książka została napisana przez wybitnego polskiego laureata Nagrody Nobla i jest nie tylko częścią kanonu nauk humanistycznych, ale również wychowania.

 

ZOBACZ TEŻ: Tragiczny wypadek autobusu na A4! Bezkresna akcja służb ratunkowych

 

Wiceminister jest zdania, że donośne komentarze posła Lewicy to tylko zwykła próba zwrócenia uwagi.

 

Pan prof. Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę – uargumentował Rzymkowski.

 

Źródło: warszawawpigulce.pl

Fot.: Pixabay

Zobacz więcej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze