18.8 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Powstanie Muzeum Romana Dmowskiego! Rząd przyznał dotację

Zobacz koniecznie

Dziś ogłoszono wyniki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W ramach programu samorządy w całej Polsce dostały środki na rozwój. Szczególnie cieszy dotacja 4 milionów na muzeum Romana Dmowskiego w Podlaskiem. Jak dowiedziała się nasza redakcja, kluczowe było zaangażowanie ministra Adama Andruszkiewicza. 

 

Na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy, że w całym regionie aż 65 projektów dostało łączne dofinansowanie na kwotę ponad 75 milionów złotych. To środki na rozwój i pobudzanie lokalnych inicjatyw w trudnym czasie pandemii COVID-19. W ten sposób rząd Premiera Morawieckiego chce wspierać samorządy, a dokładnie ich mieszkańców. Pełen wykaz funduszu znajduje się tutaj.

 

 

Uwagę naszej redakcji szczególnie skupiła jedna z pozycji z województwa podlaskiego. To powstanie muzeum Romana Dmowskiego w Drozdowie pod Łomżą, powiązanego z rodziną Lutosławskich i ich zabytkowym dworkiem. To właśnie tu ostatnie lata życia spędził Dmowski i tu także zmarł w 1939 roku. Jak czytamy w opisie projektu, plan przewiduje „Utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie.” 

 

 

Projekt został dofinansowany kwotą 4 milionów złotych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, z informacji naszej redakcji wynika, że kluczowa dla powodzenia wniosku było wsparcie Adama Andruszkiewicza. Wiceminister w Kancelarii Premiera znany jest z patriotycznych poglądów i zaangażowania w kultywowanie pamięci o Romanie Dmowskim.

 

 

Przypomnijmy: Roman Dmowski to obok Józefa Piłsudskiego jeden z głównych ojców polskiej niepodległości. Dmowski zabiegami dyplomatycznymi, w tym także udziałem na Konferencji Wersalskiej, przekonał liderów ówczesnego świata do restauracji polskiej państwowości po 123 latach zaborów. Zasłużył się również swoją twórczością dla budowy nowoczesnego poczucia narodowego Polaków, na której wzrastał elity intelektualne II RP.

 

 

Dziś Dmowski ponownie staje się coraz bardziej rozpoznawalny, jednakże wciąż w niedostatecznym stopniu. Muzeum w Drozdowie z pewnością przyczyni się popularyzacji osoby, a przede wszystkim wybitnych dzieł Dmowskiego.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze