21.3 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Węgry idą śladem Polski? Młodzi zwolnieni z podatku dochodowego

Zobacz koniecznie

Parlament Węgier przyjął ustawę zwalniającą młodzież z podatku dochodowego, w Polsce znaną jako „bez PIT dla młodych”.  Jak szacuje Katarin Novak z węgierskiego rządu, z nowych rozwiązań może skorzystać nawet milion młodych Węgrów. 

 

Chociaż budżet Węgier poniesie koszt oscylujący wokół 400 mln euro rocznie, władze kraju nie mają wątpliwości, że zwolnienie z podatku młodych pozytywnie wpłynie na rynek pracy. Zdaniem premiera Orbana ulga podatkowa będzie także impulsem napędowym po pandemii COVID-19. Węgierska gospodarka relatywnie dobrze znosi kryzys gospodarczy wywołany globalną pandemią koronawirusa.

 

W Polsce podobne rozwiązania znane są jako „bez PIT dla młodych”, czyli program zwalniający młodzież do 26 roku życia z płacenia podatku dochodowego. Podobnie jak w Polsce, także u naszych regionalnych partnerów górna granica ulgi wynosi próg średniej krajowej brutto.

 

Na Węgrzech ze zwolnienia z podatku skorzysta młodzież do 25 roku życia. Przyjęta ustawa wydaje się być zatem wzorowana na polskiej. Implikacja polskiego prawa na grunt węgierski może świadczyć o uznaniu rozwiązań pro-młodzieżowych rządu Prawa i Sprawiedliwości zagranicą. To z kolei wpisuje się w rolę Polski jako lidera Europy Środkowowschodniej.

 

Opisywana ustawa to nie jedyny przykład wzajemnego importu rozwiązań prawnych obu państw. Wielu ekspertów uważa, że m. in. „Karta Polaka”, reforma sądownictwa czy podatek od wielkopowierzchniowych hipermarketów w Polsce to sprawdzone rozwiązania zapożyczone z Węgier.

Zobacz więcej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze