20.7 C
Warszawa
poniedziałek, 21 czerwca, 2021

TikTok wraca do łask w USA? Joe Biden odwołuje decyzje Donalda Trumpa.

Zobacz koniecznie

Marcin Starzonek
Pilanin, działacz społeczny, dziennikarz. Prywatnie entuzjasta szachów, historii i piłki nożnej.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi bezpieczeństwa aplikacji takich jak TikTok czy WeChat, prezydent Donald Trump pod koniec swojej kadencji podpisał rozporządzenia wykonawcze blokujące te oraz inne aplikacje pochodzenia chińskiego. Nowi użytkownicy mieli stracić możliwość pobierania i aktualizowania programów. Powodem miało być zbieranie informacji wywiadowczych przez chińskie służby za pośrednictwem aplikacji.

Prawo to nigdy nie weszło jednak w życie, ponieważ amerykańskie sądy zablokowały te decyzje. W związku z tym, dzisiejszego popołudnia Prezydent Joe Biden zniósł decyzje swojego poprzednika, zastępując je innymi rekomendacjami. Wadliwe prawo zostało zastąpione zleceniem przeprowadzenia szczegółowej rewizji bezpieczeństwa wybranych aplikacji przez departament handlu.

Jak wskazało badanie IPSOS dla agencji Reutera, 60% Amerykanów nie popierało decyzji Donalda Trumpa. Odwołanie decyzji byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych spotkało się również z aprobatą Amerykańskiej Organizacji Swobód Obywatelskich oraz wielu polityków Partii Demokratycznej. Nie obyło się jednak bez głosów sprzeciwu – Senator Josh Hawley określa tę decyzję jako zasadniczy błąd.

We wpisie senatora partii Republikańskiej sporo jest o rosnącym znaczeniu chińskich korporacji w Ameryce oraz zagrożeniu danych osobowych. Choć decyzję obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych postrzegać można różnie, to z pewnością stanie się ona jednym z elementów walki politycznej w przyszłej kampanii prezydenckiej, o ile 82-letni wówczas Biden w ogóle do niej przystąpi.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze