3.7 C
Warszawa
niedziela, 27 listopada, 2022

Pojawiają się na skórze! Często to jedyny objaw zakażenia

Zobacz koniecznie

zmian: Zmiany skórne mogą stanowić jeden a nawet jedyny objaw zakażenia koronawirusem. Mowa o wysypkach i wyglądających jak odmrożone palcach.

Dermatologiczne objawy przebiegu zakażenia koronawirusem pojawiają się w różnych etapach choroby u pacjentów bezobjawowych, tych ze skąpymi symptomami, jak i takich, którzy zakażenie przechodzą wyjątkowo ciężko. Rozprzestrzeniający się w Wielkiej Brytanii Omikron, pokazuje coraz częstsze przypadki dwóch typów wysypek podczas zakażenia SARS-Cov-2.

Pierwszym typem wysypki są swędzące, wypukłe grudki na skórze. Ich występowanie często poprzedzone jest sadzeniem stóp lub dłoni. Niektórzy  z zakażonych informowali także o potówkach (to niewielkie, swędzące, czerwone krostki, które mogą wystąpić w dowolnym miejscu, ale najczęściej umiejscowione są na łokciach, kolana i grzbietach stóp i dłoni).

Jak mówi w rozmowie z portalem WP Abc Zdrowie prof. Aleksandra Lesiak, dermatolog i koordynator oddziału dziecięcego Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wysypki to efekt odpowiedzi immunologicznej. W przypadku COVID—19 szacuje się, że zmiany skórne dotykają ok. 20 proc. zakażonych.

Kolejnym możliwym objawem COVID-19 według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) jest sinica. Często pojawia się u pacjentów, którzy zakażenie przechodzą ciężko. Mowa o zmianach przypominających siność siatkowatą, znacznie rzadziej o sinym zabarwieniu warg.

Kolejnym objawem dermatologicznym zakażenia koronawirusem są tzw. covidowe palce. Pojawiają się z uwagi na występujący stan zapalny naczyń, który prowadzi do zasinienia kończyn.

Źródło: WP Abc Zdrowie

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najnowsze