20.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Przeżył hitlerowski obóz koncentracyjny, zginął przez Putina – czyli „denazyfikacja” po rosyjsku

Zobacz koniecznie

Były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych zginął w rosyjskim ostrzale Charkowa. „Przeżył Hitlera, zamordowany przez Putina” – podsumował smutną informację ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Borys Romanczenko miał 96 lat. W czasie II wojny światowej Niemcy przetrzymywali go w sumie w 4 obozach koncentracyjnych. Przeszedł przez Buchenwald, Peenemünde, Dora i Bergen-Belsen. Następnie – po roku 1945 – zajmował się upamiętnianiem ofiar hitlerowskich zbrodni i dbaniem o dowody świadczące o czynach Niemców. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Buchenwald-Dora, uczestniczył w obchodach, zabierał głos.

Niestety zasłużony człowiek nie doczekał swoich dni w spokoju. O przypomnienie mu piekła wojny zadbali ludzie Władimira Putina, którzy ostrzelali jego dom. W piątek rosyjska bomba trafiła w blok mieszkalny i zabiła Borysa Romanczenkę.

Tym samym były więzień nazistowskich Niemców dołączył do grona blisko tysiąca cywilnych ofiar inwazji Rosji na Ukrainę. Najpewniej liczba ta jest jednak znacznie wyższa, ale obecnie ciężko ją oszacować.

Źródło: polsatnews.pl

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze