20 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024

Czy Polska i Europa potrzebują rosyjskich surowców? Jakub Wiech gościem Spotkania z Ekonomią w Białymstoku

Zobacz koniecznie

W czwartkowe popołudnie w Białymstoku w ramach Spotkania z Ekonomią odbył się wykład znanego eksperta ds. energetyki – Jakuba Wiecha. Tematem przewodnim była sytuacja surowcowa w Europie i Polsce, przede wszystkim w ujęciu udziału rosyjskich węglowodorów.

Spotkanie z Ekonomią skupiło się na najbardziej palących kwestiach w debacie międzynarodowej. Redaktor Wiech podkreślał błędy w polityce energetycznej, jakie w ostatnich dekadach popełniały liczne państwa Europy. Pozwoliły one na strukturalne uzależnienie od dostaw m.in. gazu i węgla z Rosji. To z kolei wymiernie utrudniło reakcję Unii Europejskiej na napaść Rosji na Ukrainę w lutym br.

Brak wystarczająco zdywersyfikowanych portfeli dostaw nie pozwala na wprowadzenie najostrzejszych pakietów sankcji na Rosję – wykluczenie jej dostaw surowców naturalnych do Europy. Zyski ze sprzedaży węglowodorów są natomiast głównym źródłem dochodów budżetu Federacji Rosyjskiej, co w naturalny sposób przekłada się na finansowanie działań wojennych na Ukrainie.

Gość Spotkania z Ekonomią podkreślał, że Rosja skrupulatnie realizowała politykę uzależniania Europy od swoich surowców, m.in. poprzez gazociąg Nord Stream I, a przede wszystkim Nord Stream II, który dzięki presji międzynarodowej wciąż nie został jeszcze uruchomiony.

Dziennikarz portalu Energetyka24.com zwrócił również uwagę na dobre kroki, jakie w ostatnich latach podjęła Polska. Dotyczą one sektora gazowego i przygotowania kraju na odejście od dostaw z Rosji. Wyróżnił tu przede wszystkim budowę gazociągu Baltic Pipe oraz rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.

Jakub Wiech przewiduje również dalsze wysokie ceny paliw na rynkach międzynarodowych. Jego zdaniem dobrym krokiem dla Europy byłaby implementacja polskiego rozpoznania rynku surowcowego i przygotowanie gospodarek krajów Starego Kontynentu do odejścia lub ograniczenia dostaw ze wschodu.

Spotkanie odbyło się przy wysokiej frekwencji białostoczan. Po wykładzie odbyła się żywa dyskusja. Uczestnicy pytali m. in o fuzję Lotosu z Orlenem, paliwa jądrowe oraz możliwość samowystarczalności energetycznej Polski.

Każda okoliczność, w której możemy zdobyć dodatkową wiedzę na temat procesów bardziej złożonych czy mniej jasnych, jest korzystna zarówno dla poziomu wiedzy ogólnej, jak i też dla jednostek, które mogą potem roznieść ją dalej i w ten sposób przełożyć się na podwyższenie generalnej świadomości dotyczącej tych czy innych zagadnień – ocenił inicjatywę Spotkań z Ekonomią Jakub Wiech zauważając, że wiedza ekonomiczna polskiego społeczeństwa nie należy do najwyższych, szczególnie w obliczu problemów, z jakimi obecnie mierzy się nasz kraj.

Jest znikoma zarówno jeżeli chodzi o wymiar tych problemów, jak i ich genezę, zwłaszcza tych dotyczących energetyki i sytuacji w branży paliwowej. Polacy opierają się na wiedzy intuicyjnej, nie zaś na realnym komponencie pewnych informacji, które faktycznie mają zakorzenienie w rzeczywistości – powiedział.

Organizatorem Spotkania z Ekonomią była Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego we współpracy z Fundacją Przyszłość Podlasia.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Zadanie: Edukacja młodzieży w zakresie wiedzy ekonomicznej i historycznej połączona z rozwojem instytucjonalnym Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego w latach 2020-2022.

BS/MWł

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze