32.7 C
Warszawa
wtorek, 16 lipca, 2024

Polska armia dostała rozkaz wejścia na Ukrainę? Jest oficjalne stanowisko

Zobacz koniecznie

W sieci pojawiła się informacja o rozkazie wejścia na teren Ukrainy. Rozkaz miał wydać szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Rosyjskie media już wykorzystują dokument w swoim przekazie.

Dokument jest fake newsem. Informację zdementowała rzecznik prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit. Sprawę poruszył serwis Fake Hunter, który poprosił o wyjaśnienie służbę prasową Sztabu Generalnego. Jak się okazało pismo spreparowano.

Jako dowód wydania rozkazu w sieci upubliczniono zdjęcie dokumentu datowanego na 27 kwietnia 2022. Generał Jarosław Mika miał rozkazać postawienie w stan pełnej gotowości bojowej trzech batalionów desantowych przy granicy z Ukrainą. Według fake newsa polskie oddziały miałby przejąć kontrole nad strategicznymi punktami w obwodach lwowskim i wołyńskim.

– Rozpowszechniana w mediach społecznościowych wiadomość, dotycząca rzekomego rozkazu wydanego 27 kwietnia br. przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest nieprawdziwa. Odbiorców wprowadza w błąd zarówno treść, jak i użyte zdjęcie publikowanego dokumentu. To celowe działania dezinformacyjne – przekazała serwisowi Fake Hunter płk Klejszmit.

Fake newsy od dawna służą celom politycznym jak i militarnym. Sztab Generalny od miesięcy prowadzi działania w zakresie zwiększania świadomości dotyczącej zagrożeń ze strony dezinformacji.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze