16.2 C
Warszawa
wtorek, 27 lutego, 2024

Odbyło się styczniowe spotkanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego

Zobacz koniecznie

Tym razem tematem spotkania Podlaskiego Klubu Patriotycznego były nieco zapomniane wydarzenia związane z tzw. potopem szwedzkim, a więc inwazją na ziemie Rzeczpospolitej w XVII wieku. Dyskusja dotyczyła Konfederacji Tyszowieckiej, którą zawiązano 29 grudnia 1655 roku. Owo szlacheckie powstanie wymierzone było w okupacyjne siły Szwedów. Bezpośrednim powodem jego wybuchu stało się oblężenie klasztoru na Jasnej Górze, duchowej stolicy Polski.

Historia, szczególnie ta mniej popularna i oczywista, pozostaje jednym z głównych obszarów zainteresowań słuchaczy Podlaskiego Klubu Patriotycznego.

Najazd wojsk króla Karola X Gustawa na Koronę i Litwę rozpoczął się w 1655 roku i szybko objął swoim zasięgiem całe północne i centralne ziemie I RP. Początkowe sukcesy agresorów, jeszcze spotęgowane tragicznym z punktu widzenia Polski układem w Kiejdanach, doprowadziły do poddania królowi szwedzkiemu całej ówczesnej Litwy. Na domiar złego sytuację pogarszało wygnanie króla Jana Kazimierza i bierna postawa szlachty. W takich okolicznościach Szwedzi szybko opanowali większość terytoriów Rzeczpospolitej, z których masowo rabowali wszelkie kosztowności. Przełom w kampanii przyniosło dopiero oblężenie Jasnej Góry i widmo realnego upadku klasztoru. To właśnie na wieść o tym podniosło się poruszenie stanu szlacheckiego i wojskowego. Jednym z jego wyrazów było zawiązanie wspomnianej Konfederacji Tyszowieckiej w Tyszowcach. Inicjatywa wyszła od obu hetmanów koronnych – Stanisława Potockiego oraz Stanisława Lanckorońskiego. Dzięki przejściu do powszechnej ofensywy udało się obronić nie tylko Jasną Górę, ale także wypchnąć Szwedów z Rzeczpospolitej i przywrócić jej przedpotopowe granice.

Jak podkreślał prowadzący spotkanie Bartosz Sokołowski, znaczenie Konfederacji Tyszowieckiej jest dziś niedoceniane w zbiorowej świadomości Polaków. Świadczy o tym chociażby nikłe upamiętnienie tych wydarzeń w miejscu ich zajścia. To ważne, aby w procesie edukacji historycznej akcentować mocniej te wątki, które ukształtowały polską tożsamość narodową i miały wymierny wpływ na losy Rzeczpospolitej. To właśnie jedna z misji Podlaskiego Klubu Patriotycznego, który kształci młodzież właśnie w tym obszarze. Klub planuje już niebawem kolejne spotkanie, które poświęcone zostanie Narodowym Siłom Zbrojnym, elitarnej organizacji Podziemia Niepodległościowego. Wiąże się to ze zbliżającym się dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca.

Źródło: materiały prasowe

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze