2.6 C
Warszawa
sobota, 7 grudnia, 2024

Podlaski Klub Patriotyczny pamięta o Wyklętych!

Zobacz koniecznie

Białostocki cmentarz wojskowy to ważna nekropolia w historii Podlasia. Spoczywają tu polegli żołnierze Bitwy Białostockiej z 1920 r., wojny polsko-bolszewickiej z tego samego roku, a nawet II wojny światowej. Istotnym miejscem tego obiektu jest pomnik poświęcony Bohaterom Polski Podziemnej, który stanął tutaj stosunkowo niedawno.

Przy pomniku spoczywają szczątki 8 wojskowych, których zaliczamy w chwalebny poczet Żołnierzy Wyklętych. To osoby znane z nazwiska i anonimowe, które oddały życie w walce o wolną Polskę. Na monumencie widnieje poświęcony Im napis:

BOHATEROM POLSKI PODZIEMNEJ ZNANYM I NIEZNANYM POLEGŁYM I POMORDOWANYM W LATACH 1939-1956 W CZASIE DYKTATURY KOMUNISTYCZNEJ. BĘDZIECIE ŻYLI W PAMIĘCI POKOLEŃ WIERNYCH BOGU I OJCZYŹNIE

To właśnie w te miejsce udali się działacze Podlaskiego Klubu Patriotycznego 1 marca, by symbolicznie upamiętnić Bohaterów w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy nagrobkach złożyli kwiaty i znicze, podobnie jak wiele innych organizacji patriotycznych w Białymstoku. Podobne gesty są bardzo istotne, ponieważ zbiorczo oddają wielki hołd Niezłomnym, który co roku składają Polacy przy okazji tego święta w całym kraju. Wieczorem działacze Podlaskiego Klubu Patriotycznego przeszli w lokalnym marszu Żołnierzy Wyklętych, który kończył się właśnie na opisanym cmentarzu wojskowym.

Wcześniej w siedzibie Podlaskiego Klubu Patriotycznego odbyło się spotkanie poświęcone historii Narodowych Sił Zbrojnych, elitarnej organizacji całego Podziemia Niepodległościowego. To bardzo ważne, aby Narodowy Dzień Pamięci ŻW służył także edukacji w duchu narodowym.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

 

/bs/

Foto: własne

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze