20.1 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Solidarność w Białymstoku i stan wojenny. Uczestnicy Podlaskiego Klubu Patriotycznego poznali prawdę!

Zobacz koniecznie

Kolejne spotkanie w Podlaskim Klubie Patriotycznym za nami. Tym razem Gościem była pani Stanisława Korolkiewicz, działaczka Solidarności w okresie PRL, dama Orderu Odrodzenia Polski, aktualnie zastępca przewodniczącego Klubu Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.

W ramach spotkania uczestnicy wysłuchali opowiadań pani Stanisławy o działaniach Solidarności w okresie stanu wojennego i przemian ustrojowych okiem zaangażowanych w procesy demokratyczne. Wykład rozpoczął się jednak od przedstawienia wpływu Jana Pawła II na wzmocnienie poczucia jedności narodowej wśród Polaków w okresie Polski Ludowej oraz jego naukach pokrzepiających w pokojowej walce z władzą komunistyczną.

W dalszej części nasz gość opowiedział nam, co motywowało społeczeństwo do sprzeciwienia się PZPR-owi, jakie panowały nastroje w społeczeństwie oraz własne refleksje z tamtych lat. Pani Stanisława relacjonowała nam także działania antyustrojowe i kulturalne, jakie sama podejmowała. Jak podkreśla, stan wojenny to nie tylko walka z komuną i władzą, ale także podtrzymywanie i promocja kultury wyższej, m.in. poezji, malarstwa czy sztuki. Zachowanie tej sfery na możliwie najwyższym poziomie było jej zdaniem niezbędne do właściwego prowadzenia antykomunistycznych mas narodu polskiego.

Na koniec nasz gość przedstawił w jaki sposób funkcjonowała białostocka Solidarność przed i w trakcie stanu wojennego, w tym też jakie represje spotykały związkowców.

To bardzo pouczającą lekcja dla młodego pokolenia, które z racji wieku nie doświadczyło tych wydarzeń. Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

 

/pkp/

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze