29.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Kolejna inicjatywa z udziałem Podlaskiego Klubu Patriotycznego. Tym razem w Siemiatyczach

Zobacz koniecznie

Mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II w Siemiatyczach został w połowie lipca symbolicznie otwarty przez lokalne władze, służby mundurowe i duchowieństwo. Praca przedstawia postać Ojca Świętego z cytatem motywującym do pracy społecznej: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Jak zaznaczają inicjatorzy projektu, ma on zachęcać  do zaangażowania na rzecz lepszej przyszłości młodych pokoleń. Nie zabrakło również nawiązań do niedawnych ataków na papieża Polaka.

Obecne na konferencji prasowej władze i działacze społeczni podkreślali, że mural nawiązujący do pojednania i pracy na rzecz wspólnego dobra jest najlepszą odpowiedzią na próby dyskredytacji pontyfikatu Karola Wojtyły. Nowopowstałe dzieło niesie piękne przesłanie pojednania i pracy dla dobra naszej ojczyzny. To najlepsza odpowiedz na niedawne ataki i szkalowanie św. Jana Pawła II przez antyklerykalne stronnictwa w Polsce. Społeczeństwo powinno być dumne z Ojca Świętego, największego Polaka w dziejach. To właśnie na jego nauce warto budować przyszłość przyszłych pokoleń. Inicjator upamiętnienia Ojca Świętego, Wojciech Szawkało, zwracał uwagę na gest pojednania płynący z nowopowstałego dzieła. Jako mieszkaniec Siemiatycz wyraził chęć wspólnej pracy na rzecz miasta i regionu dla dobra młodych pokoleń.

W proces powstawania muralu zaangażowali się również działacze Podlaskiego Klubu Patriotycznego, którzy weszli w skład grupy wolontariuszy. Tworzenie tego i podobnych malowideł jest czasochłonne, a przede wszystkim wymaga wiele pracy. W tym przypadku było  to m.in. przygotowanie ściany dla malarzy, tj. wyrównanie i zamalowanie na biało całej elewacji. Całe dzieło powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób i prywatnych firm, a także dofinansowaniu całego projektu z dotacji dla nieformalnych grup społeczników.

Powstanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Lokal znajduje się w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 30A/2.

/bs/

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze