-1.6 C
Warszawa
czwartek, 7 grudnia, 2023

Ukraińcy masowo składają skargi do RPO. Wiadomo o co chodzi

Zobacz koniecznie

Ukraińcy składają skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o świadczenie wychowawcze.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymało sporą ilość skarg obywateli Ukrainy. Chodzi o wstrzymanie wypłaty świadczenia wychowawczego po utracie statusu (UKR). Ukraińcy zaznaczają, że nie opuścili naszego kraju na okres powyżej 30 dni. Są przypadki, gdzie utrata tego statusu nastąpiła nawet, jeśli obywatel Ukrainy przebywał w Polsce przez cały czas.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się pisemnie do do prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudy Uścińskiej. Trociuk zadał pytanie, jakie działania podejmuje ZUS, aby sprawnie rozpatrywać wnioski Ukraińców dotyczące wznowienia wypłaty świadczeń wychowawczych.

Przypomnimy — jeśli obywatel Ukrainy wjechał do Polski z uwagi na działania wojenne, to ma prawo do pobierania świadczenia wychowawczego. Taki wjazd musi być jednak wyraźnie od odnotowany przez Straż Graniczną. Jeśli dojdzie do utraty legalności pobytu — ZUS może zaprzestać wypłacania świadczenia wychowawczego. Taki sam krok musi także wykonać ZUS w sytuacji wyjazdu takiej osoby z Polski.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze