13.3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Styczniowe spotkanie tematyczne „PKP” w Białymstoku. CPK i Polski atom

Zobacz koniecznie

Pierwsze w tym roku tematyczne spotkanie Podlaskiego Klubu Patriotycznego (PKP) odbyło się we wtorek, 30 stycznia.  Tym razem poświęciliśmy je dyskusji o dużych infrastrukturalnych projektach, które są lub mają szanse być realizowane przez nasz kraj. Centralny Port Komunikacyjny (CPK, polski atom czy rozwój sztucznej inteligencji (IA). Tego potrzebujemy by się dynamicznie rozwijać?

Wyszliśmy od rozmowy o znaczeniu energii jądrowej dla rozwoju polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, a nawet regionu. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zdywersyfikowania źródeł energii, a atomowa energia jawi się jako jedna z perspektywicznych opcji. Zdaniem większości uczestników dyskusji budowa elektrowni jądrowej może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Kolejnym kluczowym tematem spotkania była kwestia inwestowania w rozwój infrastruktury, zwłaszcza poprzez realizację projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Jego budowa jest nie tylko kwestią zwiększenia przez Polskę potencjału logistycznego, ale także zagadnieniem strategicznym, mającym na celu zwiększenie konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej, a także zabezpieczenia naszego bezpieczeństwa.  Zdajemy sobie sprawę, że CPK może stać się centralnym punktem rozwoju, gromadzącym inwestycje i przyciągającym nowe miejsca pracy.

Kontynuując tematy technologiczne, poruszyliśmy też kwestie związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Zdajemy sobie sprawę, że rozwój technologiczny jest jednym z filarów przyszłego wzrostu gospodarczego. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak państwo może skutecznie wspierać innowacje, zachęcając do inwestycji w sektorze nowoczesnych technologii.

Najbardziej cieszy udział w spotkaniu nowych osób, mamy nadzieję, ze na kolejnych będą się pojawiały kolejne, zapraszamy!

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

/pkp/

Foto: własne

 

 

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze