20 C
Warszawa
środa, 15 maja, 2024

Współpracujemy i działamy czyli PKP na spotkaniu poświęconym majorowi Łupaszce

Zobacz koniecznie

Tym razem jako Podlaski Klub Patriotyczny wsparliśmy promocję, a także wzięliśmy udział w prelekcji na temat majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”.  Spotkanie zorganizowała Fundacja Przyszłość Podlasia z Białegostoku. W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko słuchacze naszego klubu, ale również inni mieszkańcy zainteresowani tematyką podziemia niepodległościowego. Naprawdę było czego słuchać – prelekcje wzorcowo wygłosił dla nas Michał Ostapiuk z białostockiego oddziału IPN.

Łupaszko w okresie szkoły oficerskiej jak i służby w II RP nieczęsto wykazywał się wyjątkowym talentem, jednak już w kampanii wrześniowej dał się poznać jako dowódca podejmujący szybkie i skuteczne decyzje. Była to umiejętność pozwalająca skutecznie dowodzić oddziałem partyzanckim, czego przykładem była V Wileńska Brygada AK. Jego talent dowódczy, charyzma i patriotyzm uczyniły podległą mu brygadę prawdopodobnie najskuteczniejszą wśród polskich oddziałów partyzanckich w tamtym okresie, dzięki czemu jest jednym z najbardziej znanych Żołnierzy Niezłomnych.

Wykład pozwolił na lepsze zapoznanie się z życiorysem i dokonaniami Łupaszki, a także rozwiał wiele krążących wokół niego mitów. Samo spotkanie dobrze wpisało się także w obchody Dnia Niepodległości 11 listopada, odbywając się w wigilię tego święta. Podlaski Klub Patriotyczny dalej będzie wspierał takie inicjatywy, a także w ramach własnych inicjatyw działał w celu społecznej edukacji historycznej w duchu patriotycznym.

Udział i bliska współpraca jaką Podlaski Klub Patriotyczny ale i szerzej Fundacja Prosto z mostu, nawiązały z innymi podmiotami z Podlasia, w tym Fundacją Przyszłość Podlasia jest pokłosiem ustaleń jakie poczyniono początkiem października br na rzecz krzewienia patriotyzmu i realizacji działań edukacyjnych na terenie całego województwa Podlaskiego. Mamy nadzieję, że z czasem zostanie ona poszerzona o kolejne regiony.

Powstanie „Podlaskiego Klubu Patriotycznego” było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

 

/pkp/

Foto: własne

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze