Portal amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” powielił szkalującą nasz naród frazę o rzekomych „polskich obozach śmierci”. W tekście ani razu nie pojawiła się natomiast wzmianka o rzeczywistych sprawcach zbrodni – Niemcach. Na skandaliczny artykuł zareagował polski konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.
Na portalu „WSJ” zamieszczono tekst na temat dokumentu małżeństwa Michaela Tuckera i Petry Epperlein pt. „The Meaning of Hitler”. Dotyczy on sposobów zdobycia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. W filmie pojawiają się naukowcy, lekarze, „łowcy nazistów”, a nawet negujący Holokaust autor licznych bredni David Irving. To właśnie w opisie takiego dokumentu pojawiła się haniebna fraza o „polskich obozach zagłady”.
Na skandaliczny fragment artykułu zareagował Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku. W swoim Twitterowym wpisie odnotował brak precyzji w prezentowaniu faktów historycznych, co prowadzi do zniekształcania rzeczywistości. Obozy były niemieckie, a nie polskie – dodał konsul prosząc o korektę tekstu także ze względu na miliony ofiar hitlerowskiego reżimu.
Dear @WSJ, lack of precision and sensitivity in describing historical facts leads to the historical distortion. Even if it applies to a film review.
Not “Polish”, but “German” death camps. Period.
Please correct the article for the sake of millions, who were killed there. pic.twitter.com/rPXrsHSpG5
— Adrian Kubicki (@Kubicki_Adrian) August 13, 2021
Rozmawiając z Polską Agencją Prasową konsul uznał za znamienne, że w całym tekście „WSJ” nie pojawiła się ani razu wzmianka o Niemcach. Niestety mimo interwencji w sobotni poranek szkalujący nasz naród zwrot nadal znajdował się w artykule.
„Wall Street Journal” dopuszcza się tego typu błędu nie po raz pierwszy. Nieprawdziwe określenie hitlerowskich obozów miało miejsce już w roku 2010. Po reakcji środowisk polonijnych dziennik do instrukcji dla dziennikarzy dodał zapis wskazujący, że w trakcie II wojny światowej obozy na terenach polskich prowadzili Niemcy.
Źródło: Twitter / wprost.pl
Fot.: PumpkinSky, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons