-3.2 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Amerykański dziennik powiela kłamliwą frazę o „polskich obozach”. Konsul generalny reaguje

Zobacz koniecznie

Portal amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” powielił szkalującą nasz naród frazę o rzekomych „polskich obozach śmierci”. W tekście ani razu nie pojawiła się natomiast wzmianka o rzeczywistych sprawcach zbrodni – Niemcach. Na skandaliczny artykuł zareagował polski konsul generalny w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Na portalu „WSJ” zamieszczono tekst na temat dokumentu małżeństwa Michaela Tuckera i Petry Epperlein pt. „The Meaning of Hitler”. Dotyczy on sposobów zdobycia władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. W filmie pojawiają się naukowcy, lekarze, „łowcy nazistów”, a nawet negujący Holokaust autor licznych bredni David Irving. To właśnie w opisie takiego dokumentu pojawiła się haniebna fraza o „polskich obozach zagłady”.

Na skandaliczny fragment artykułu zareagował Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku. W swoim Twitterowym wpisie odnotował brak precyzji w prezentowaniu faktów historycznych, co prowadzi do zniekształcania rzeczywistości. Obozy były niemieckie, a nie polskie – dodał konsul prosząc o korektę tekstu także ze względu na miliony ofiar hitlerowskiego reżimu.

Rozmawiając z Polską Agencją Prasową konsul uznał za znamienne, że w całym tekście „WSJ” nie pojawiła się ani razu wzmianka o Niemcach. Niestety mimo interwencji w sobotni poranek szkalujący nasz naród zwrot nadal znajdował się w artykule.

„Wall Street Journal” dopuszcza się tego typu błędu nie po raz pierwszy. Nieprawdziwe określenie hitlerowskich obozów miało miejsce już w roku 2010. Po reakcji środowisk polonijnych dziennik do instrukcji dla dziennikarzy dodał zapis wskazujący, że w trakcie II wojny światowej obozy na terenach polskich prowadzili Niemcy.

Źródło: Twitter / wprost.pl

Fot.: PumpkinSky, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze