27.4 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Izrael naprawdę użył tej broni w strefie Gazy? „Substancja jest zakazana” (WIDEO)

Zobacz koniecznie

Izrael stosuje biały fosfor w operacjach wojskowych w Strefie Gazy i Libanie? Takie informacje przekazała organizacja broniąca praw człowieka, Human Rights Watch (HRW).

Biały fosfor to toksyczna substancja zakazana przez międzynarodowe prawo humanitarne. Wykorzystanie tej broni jest również opisane w „Washington Post”, który donosi, że port w Gazie padł ofiarą takiego ataku. Gazeta opublikowała na swojej stronie internetowej materiały wideo i zdjęcia pokazujące izraelski atak z użyciem białego fosforu, zweryfikowane jako autentyczne.

Materiały przedstawiają dwa pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, które eksplodują w powietrzu, a fosfor tworzy charakterystyczne białe linie na niebie, po czym pojawia się gęsty dym. HRW donosi, że Izrael użył tej broni w operacjach w Libanie i Gazie 10 i 11 października.

@audilover204

Pray for palestine 🤲🏻

♬ original sound – Awpka Ka Hoy Yar🙈

Film ukazujący skutki ataku izraelskiej armii białym fosforem w Gazie został opublikowany także w mediach społecznościowych przez palestyńską dyplomację.

To nie pierwszy raz, gdy Izrael używa białego fosforu. Raport HRW wspomina o stosowaniu go w Strefie Gazy podczas operacji Płynny Ołów w 2008-2009 roku, co doprowadziło do ofiar wśród cywilów.

Strefa Gazy, zamieszkana przez 2,4 mln ludzi na powierzchni 365 km kwadratowych, jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie.

Wykorzystanie białego fosforu na takim obszarze stanowi poważne zagrożenie dla cywilów zgodnie z konwencją genewską, która zezwala na używanie tej substancji tylko w ograniczonych ilościach jako zasłonę dymną lub do oświetlania.

Od lutego 2022 roku, w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę, pojawiają się raporty o stosowaniu białego fosforu przez wojska rosyjskie w obwodach donieckim i chersońskim, na wschodzie i południu kraju, zarówno przeciwko celom wojskowym, jak i cywilnym.

Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze